مصاحبه با استاد کاظم عالمی

بازگشت
  • بازدید
    922
25 تیر 1396 منبع :

کاظم عالمی متولد 1333 در تهران میباشد. آهنگساز، تنظیم کننده و رهبر ارکستر و مسلط به سازهای تار و سه تار و پیانو است.

 

 چگونگی شروع یادگیری موسیقی:
در سن دوازده سالگی با تشویق پدرم به هنرستان موسیقی رفتم. از نوجوانی به موسیقی علاقه داشتم طوریکه با هر وسیله ای حتی لیوان سعی به ایجاد آهنگ میکردم. در سنین پائین آهنگهائی را زمزمه میکردم که متعلق به کسی نبود و انگار که خودم اینها رو داشتم تراووش میکردم.

تحصیلات موسیقی:
بعد از اتمام هنرستان موسیقی به دوره های آهنگسازی استاد دهلوی رفتم و در سال 1977 با بورسی که از رادیو تلویزیون گرفتم به لس آنجلس آمدم و در دانشگاه USC به تحصیلاتم در رشته موسیقی (آهنگسازی و رهبری ارکستر) ادامه دادم. در سال 1980 موفق به اخذ مدرک فوق لیسانس موسیقی از این دانشگاه شدم. بعد از اتمام درسم بواسطه ی تعهدی که به رادیو تلویزیون ایران داشتم به ایران برگشتم و در ارکستر سمفونی مشغول به فعالیت شدم. در آن زمان اولین اجرای ارکستر سمفونیک بعد از انقلاب انجام شد که من رهبر قطعه ای بودم که خودم ساختم و همچنین روی شعر ایوان مدائین اثر خاقانی قطعه ای را به سفارش رئیس ارکستر نوشتم و به مدت دو شب در تالار رودکی اجرا شد

بازگشت به آمریکا و و شروع دوباره ی فعالیتهای هنری:
بعد از فراز نشیبهائی که بعد از انقلاب گریبان موسیقی را گرفته بود در سال 1984 مجبور به ترک وطن شدم. در آن سال بعد از بازگشت به آمریکا با کمک اسفندیار منفرد زاده گروهی را به نام عشاق تشکیل دادیم و به مدت شش سال در تمام شهرهای آمریکا کنسرت برگزار میکردیم.
بعد از آن بواسطه ترویج موسیقی پاپ در آن دوره و همینطور علاقه ی خودم به این سبک به آهنگسازی و Producing در این حوزه روی آوردم و با خوانندگان مطرح آن زمان از جمله معین (اهنگ ترمه و اطلس و خواهم که بر مویت ...) و شاهرخ (آهنگ دماوند) و ... آثاری را بیرون دادم.

هنر در افراد خانواده:
برادرم رضا عالمی مایستر ارکستر سمفونیک بوده و علاوه بر نوازندگی به تدریس موسیقی مسغول است. مسعود برادر دیگرم نوازنده ی تار است که دو فرزند به نامهای میلاد (ویولن) و مهرداد(ویولن سل) دارند که به نظرم هردو نابغه هستند.

آثار ماندگار:
همکاری با ارکستر سمفونی سیدنی در سالن اپراهاوس سیدنی قطعه ای از ساخته های خودم را اجرا کردم و همچنین در همان شب با گروهی ار کر خوانهای ایرانی نیز قطعه ای را اجرا کردم و همچنین با همراهی آقای ابراهیم حامدی  قطعات خلیج فارس و پرنده را نیز در آن شب اجرا کردیم.

آلبوم پرواز معین یکی ازجاودانه های استاد میباشد که آهنگ الهه ی ناز را به سبک امروزی و به شکلی دلنشین و زیبا تنظیم نمودند.
جاودانه های کاظم عالمی را میتوانید در لینک زیر مشاهده نمائید:

نمونه کارهای استاد کاظم عالمی