تنظیم

نطفه ی ایجاد شده تنها یک ملودیست که نوای یکنواختی دارد و شاید تکرارش شیرین نباشد. اینجا مرحله ی بخشیدن روح به آهنگ است، مرحله ای که ملودی اصلی با همراهی صداهای خاص و مورد نظر معنا و روح پیدا میکند. در پروسه ی ساخت یک آهنگ بعد از اینکه ملودی اصلی آهنگ که یک طنین تکصدائی میباشد ساخته و تکمیل میگردد، تنظیم ایفای نقش میکند. یک تنظیم برگرفته از حالات روحی آهنگساز که هنگام ساخت ملودی اصلی وی را در برگرفته است تا حس و حال تنظیم کننده و حتی روحیات شاعر و حتی خواننده ی آهنگ (اگر پروژه باکلام باشد) می باشد. تنظیم مجموعه ای از صداهای موازی و پی در پی میباشد که از سازهای مختلف در این فرآیند میشنویم. این صداها مجموعه ای را فراهم میکنند که به آهنگ حس دلخواه را می دهد. در واقع حرفه ای ترین قسمت پروژه همین قسمت تنظیم است که نیازمند دانش کافی در زمینه ی اصول هارمونی و ارکستراسیون میباشد. اگر بخواهیم یک تعریف خلاصه، مفید و آکادمیک برای تنظیم در نظر بگیریم به ترتیب زیر است: ایجاد یک ملودی یا ملودیهای جدید و متفاوت از ملودی موجود!

 • مفهوم تنظیم

  در پروسه ی ساخت یک آهنگ بعد از اینکه ملودی اصلی آهنگ که یک طنین تکصدائی میباشد ساخته و تکمیل میگردد، تنظیم ایفای نقش میکند. یک تنظیم برگرفته از حالات روحی آهنگساز که هنگام ساخت ملودی اصلی وی را در برگرفته است تا حس و حال تنظیم کننده و حتی روحیات شاعر و حتی خواننده ی آهنگ (اگر پروژه باکلام باشد) می باشد.

  تنظیم مجموعه ای از صداهای موازی و پی در پی میباشد که از سازهای مختلف در این فرآیند میشنویم. این صداها مجموعه ای را فراهم میکنند که به آهنگ حس دلخواه را می دهد. در واقع حرفه ای ترین قسمت پروژه همین قسمت تنظیم است که نیازمند دانش کافی در زمینه ی اصول هارمونی و ارکستراسیون میباشد.

  اگر بخواهیم یک تعریف خلاصه، مفید و آکادمیک برای تنظیم در نظر بگیریم به ترتیب زیر است:
  ایجاد یک ملودی یا ملودیهای جدید و متفاوت از ملودی موجود!  

   

  • بازدید : 1079
  • 04 اردیبهشت 1396
 • اهداف تنظیم

  همانطور که در مطالب گذشته عنوان شد تنظیم جهت هدیه دادن روح و حس به آهنگ است که این مهم با ابزاری انجام میشود. این ابزار میتواند تغییر در سبک یک آهنگ یا تغییر در شیوه ی اجرای آهنگ و یا افزایش زیبائی آهنگ باشند.

  گاهی اوقات یک آهنگساز در یک فضای روحی خاص یک ملودی را میسازد. اگر تنظیم کننده و آهنگساز بتوانند به یک زبان مفاهمه ی مشترک برسند که بسیار عالیست و تنظیم کننده مطابق با حس برگرفته ی آهنگساز فرآیند تنظیم را انجام میدهد. این زبان مفاهمه ی مشترک در بسیاری از مواقع مسیر ملودی و آهنگ را طوری تغییر میدهد که با فضای ذهنی آهنگساز فاصله ی زیادی دارد ولی در نوع خود بسیار زیباست. از این رو سبک آهنگ تغییر پیدا میکند.

  سبک آهنگ برگرفته از ریتم و جنس صداهای موجود در ملودی تنظیم شده می باشد.

  • بازدید : 1022
  • 01 اردیبهشت 1396
 • خصوصیات یک تنظیم کننده

  همنطور که گفته شد یک تنظیم کننده دارای مهمترین و حیاتی ترین نقش در ایجاد یک اثر موسیقی می باشد که این نقش را یک فرد تازه کار و ناآگاه نسبت به تئوری موسیقی و اصول ارکستراسیون نمی تواند ایفا کند.
  یک تنظیم کننده حداقل باید یک ساز را به خوبی بنوازد؛ که چه بهتر که این ساز پیانو باشد.
  بهترین تنظیم کننده های موسیقی در دنیا کسانی هستند که توانائی نواختن پیانو را دارند و پیانو ساز اصلی آنها و یا ساز دوم آنهاست.

  آشنائی به اصول هارمونی و ارکستراسیون یکی دیگر از ویژگیهای یک تنظیم کننده است که این اصول قوانین ایجاد یک اثر ارکستره را در بر دارند.

  ریتم شناسی یکی دیگر از ویژگیهائی است که یک تنظیم کننده باید دارا باشد؛ بدین معنی که با انواع ریتمها در انواع سبکها آشنا باشد و بتواند ریتم مناسب را برای پروژه ی خود انتخاب کرده و آنرا بسازد.

  سازشناسی یکی دیگر از ویژگیهای مهم و اصلی یک تنظیم کننده است.
  همانطور که گفته شد تنظیم یعنی اجرای همزمان چند ساز با صداهای مختلف که از یک قانون هارمونیک تبعیت میکنند. این چند ساز را باید خوب شناخت و نقش آنها را در جای جای تنظیم آهنگ به خوبی تعریف کرد. اشتباه و یا تغییر در این فرآیند میتواند حس آهنگ و فضای مورد نظر آهنگساز را به کلی تغییر دهد.

  روحیات خاص یکی دیگر از ویژگیهای یک تنظیم کننده است که میتواند ثر او را خاص و جاودانه کند.
  شاید بارها نام موزیسینهائی را شنیده باشید که با آوردن اسم آنها کلام ختم میشود! بله اینها همانهائی هستند که خلاقیت فوق عادی در هارمونیزاسیون آهنگ دارند و اثری را خلق میکنند که هرکسی توانائی خلق آنرا ندارد.
  حتما بارها نام مرحوم واروژان به گوشتان خورده است. واروژان در زمان خود نابغه ای بود که میتوان ایشان را تکرار ناپذیر قلمداد کرد.

   

  مرحوم واروژان

  • بازدید : 1101
  • 03 تیر 1396